20 Mar
20Mar

I banky na nastalou situaci reagují a lidem postiženým koronavirem nabízí možnost odkladu splátek i u úvěrů ze stavebního spoření a hypoték, a to na 3 měsíce. Pokud vás už aktuální situace příjmově ohrozila nebo cítíte, že by ohrozit mohla, můžete této varianty využít a o odklad banku požádat. 

Co je dobré před podáním samotné žádosti o odklad vědět? 

✔︎ Negativní zápis do úvěrových registrů.

Mělo by to být tak, že klienti, kteří řádně splácí a k datu žádosti o odklad splátek nebudou se splácením v prodlení, nebudou mít do bankovního registru reportovanou žádnou negativní informaci o odložených splátkách. Ne všechny banky se však k této záležitosti budou stavět takto vstřícně a zatím neexistují jejich jednoznačná vyjádření. 

✔︎ Žádost o odklad bude zřejmě u všech bank nutné odůvodnit.

O odklad splátek není možné požádat jen tak. Bance je potřeba prokázat, že kvůli pandemii máte např. výrazně nižší příjmy, nebo jste o ně přišli úplně. Jako doklad tuto skutečnost prokazující můžete použít např. výpis z účtu, potvrzení od zaměstnavatele, výplatní pásku, potvrzení od lékaře atd. 

✔︎ Odklad může mít dopad na schválení jiného úvěru či hypotéky v budoucnu.

I kdyby v bankovním registru negativní informace uvedena nebyla, v interních systémech bank bude tato informace zaznamenána. Znamená to, že tuto skutečnost banka může vzít v potaz, pokud u ní v budoucnu budete žádat o jakýkoli další úvěr.

✔︎ Odklad plně nebo částečně?

Pod pojmem odklad si člověk většinou představí odklad ze 100%. Nemusí to tak však nutně být. Některé banky po dobu odkladu opravdu klientovi nebudou účtovat vůbec nic, jiné o odložené úroky navýší zůstatek úvěru a další odloží jen splácení jistiny (úroky tak člověk bude platit i v průběhu odkladu). Banky i k této otázce mohou přistupovat různě a aktuálně od všech neexistuje jednoznačné stanovisko.

✔︎ Poplatky.

Většina bank by poplatek za odklad splátek účtovat neměla, ale jsou i takové, které to budou řešit individuálně. Vzhledem k tomu, že jednotlivé banky k celé této problematice přistupují odlišně, je potřeba v případě potřeby přesné podmínky odkladu co nejdříve komunikovat přímo s úvěrující bankou. 

❗️CO JE VŠAK VELMI DŮLEŽITÉ:

Ač může mít odklad splátek i svá negativa, rozhodně je lepší včas řešit odklad splácení, než úvěr nesplácet a čekat, co bude.


Hypotéka s radostí, efektivně, online. HYPI.cz.

28Mar
06Jun
Komentáře
* E-mail nebude na webu zveřejněn.